Rak dojke je jedan od najčešćih tipova raka kod žena širom sveta, ali i kod muškaraca, iako je znatno ređi. Dijagnoza raka dojke može biti zastrašujuća, ali sa pravovremenim lečenjem i podrškom, mnoge žene uspešno se suočavaju sa ovom bolešću.

Bilo ko može razviti rak dojke. U Sjedinjenim Američkim Državama, rak dojke je najčešći kancer kod žena (isključujući kancer kože). Rak dojke kod muškaraca je retkost, čineći manje od 1% svih slučajeva raka dojke. Više saznajte o raku dojke kod muškaraca u posebnom vodiču na ovoj web stranici.

O dojci

Dojka se sastoji od različitih tkiva, od veoma masnog tkiva do veoma gustog tkiva. Unutar ovog tkiva je mreža režnjeva. Svaki režanj sastoji se od malih, cevastih struktura nazvanih lobuli koji sadrže mlečne žlezde. Male kanaliće povezuju žlezde, lobule i režnjeve, prenoseći mleko iz režnjeva do bradavice. Bradavica se nalazi u sredini aureole, tamnijeg područja koje okružuje bradavicu.

Kroz dojku takođe prolaze i krvni i limfni sudovi. Krvni sudovi hrane ćelije tako što dostavljaju kiseonik i hranljive materije, a takođe i uklanjaju otpad i ugljen-dioksid. Limfni sudovi, za razliku od krvnih sudova, samo odnose tečnost iz tkiva. Oni se povezuju sa limfnim čvorovima i limfnim sistemom, koji uklanja otpadne proizvode iz tela. Limfni čvorovi su mali, organski oblikovani organi koji su deo imunološkog sistema tela i pomažu u borbi protiv infekcija. Grupa limfnih čvorova nalazi se na različitim mestima širom tela, poput vrata, prepona i trbuha. Regionalni limfni čvorovi dojke su oni u blizini dojke, poput limfnih čvorova ispod ruke, koji se nazivaju aksilarni limfni čvorovi.

O raku dojke

Rak počinje kada zdrave ćelije u dojci promene se i nekontrolisano rastu, formirajući masu ili sloj ćelija nazvan tumor. Tumor može biti kancerogen ili nekancerogen, takođe nazvan benigni. Kancerogeni tumor je maligni, što znači da može rasti i širiti se na druge delove tela. Benigni tumor znači da tumor može rasti ali se nije proširio.

Ovaj vodič obuhvata i neinvazivni (stadijum 0), kao i rane stadijume i lokalno napredni invazivni rak dojke, što uključuje stadijume I, II i III. Stadijum raka dojke opisuje koliko je rak narastao i da li se i gde proširio. Veoma je bitno kako prepoznati rak dojke slike jer rana dijagnostika može omogućiti siguran tretman i povećati verovatnoću izlečenja.

Iako rak dojke najčešće metastazira do obližnjih limfnih čvorova, u kojem slučaju se rak dojke i dalje smatra lokalnom ili regionalnom bolešću, takođe se može proširiti dalje kroz telo kroz krvne sudove i/ili limfne čvorove do oblasti poput kostiju, pluća, jetre i mozga. Ovo se naziva metastatski ili stadijum IV rak dojke i najnapredniji je stadijum bolesti. Međutim, samo uključenje obližnjih limfnih čvorova obično nije stadijum IV raka dojke. Više saznajte o metastatskom raku dojke u posebnom vodiču na ovoj web stranici.

kako prepoznati rak dojke slike

Ako rak dojke ponovo nastane nakon početnog lečenja, može se ponovo pojaviti lokalno, znači u istoj dojci i/ili regionalnim limfnim čvorovima. Takođe se može ponovo pojaviti negde drugde u telu, što se naziva udaljeni recidiv ili metastatski recidiv.

Tipovi raka dojke

Rak dojke može biti invazivan ili neinvazivan. Invazivni rak dojke je rak koji se širi u okolna tkiva i/ili udaljene organe. Neinvazivni rak dojke ne prelazi mlečne kanale ili lobule u dojci. Oko 80% raka dojke je invazivni kancer, dok je oko 20% neinvazivni kancer. Postoji više tipova raka dojke, koji se klasifikuju na osnovu toga kako izgledaju pod mikroskopom.

Duktalni karcinom in situ (DCIS). Ovo je neinvazivni kancer (stadijum 0) koji se nalazi samo u kanalu i nije se proširio izvan kanala.

Invazivni ili infiltrirajući duktalni karcinom. Ovo je rak koji se proširio izvan kanala. To je najčešći tip invazivnog raka dojke.

Invazivni lobularni karcinom. Ovo je tip raka dojke koji se proširio izvan lobula.

Manje uobičajeni tipovi invazivnog raka dojke uključuju:

Medularni

Mukozni

Tubularni

Metaplastični

Papilarni

Mikropapilarni

Apokrinski

Inflamatorni rak dojke, koji je agresivan tip raka koji čini oko 1% do 5% svih invazivnih karcinoma dojke.

Bolest Paget je retki tip raka na koži bradavice ili na koži koja je blisko okružuje. Počinje u kanalima bradavice, a zatim se širi na površinu br

Dijagnostika raka dojke

Rak dojke se često dijagnostikuje putem mamografije, rendgenskog snimka dojki koji može otkriti prisustvo tumora čak i pre nego što postanu opipljivi. Pored mamografije, lekar može naložiti i druge dijagnostičke testove kao što su ultrazvuk dojki ili biopsija, koja uključuje uzimanje uzorka tkiva radi detaljnijeg ispitivanja pod mikroskopom.

Uzroci raka dojke

Iako tačni uzroci raka dojke nisu potpuno razjašnjeni, postoje određeni faktori rizika koji mogu povećati verovatnoću razvoja ove bolesti. Faktori rizika uključuju genetsku predispoziciju, kao i faktore kao što su starost, prekomerna težina, hormonska terapija, alkohol, pušenje i nedostatak fizičke aktivnosti.

Simptomi raka dojke

Simptomi raka dojke mogu varirati, ali neki od najčešćih uključuju pojavu kvržice u dojci ili ispod pazuha, promene u veličini ili obliku dojki, promene u boji ili teksturi kože dojki, oticanje dojke, kao i pojava iscedka iz bradavica. Važno je napomenuti da ovi simptomi ne moraju nužno značiti prisustvo raka, ali je važno posetiti lekara radi daljeg ispitivanja i dijagnostike.

Lečenje raka dojke

Lečenje raka dojke zavisi od mnogo faktora, uključujući stadijum bolesti, tip tumora, uzrast pacijenta i opšte zdravstveno stanje. Najčešći pristupi lečenju uključuju hirurgiju, radioterapiju, hemioterapiju, hormonsku terapiju i ciljanu terapiju. U mnogim slučajevima, kombinacija ovih terapija može dati najbolje rezultate.

Osiguranje i podrška

Veoma je važno imati odgovarajuće zdravstveno osiguranje koje pokriva troškove dijagnostike i lečenja raka dojke. Mnoge zdravstvene organizacije i programi pružaju podršku pacijentima sa rakom dojke i njihovim porodicama, uključujući emocionalnu podršku, savete o ishrani i pristup informacijama o bolesti.

U zaključku, rak dojke je ozbiljna bolest koja zahteva pravovremenu dijagnozu i odgovarajuće lečenje. Redovne kontrole dojki i svest o simptomima mogu biti od ključnog značaja za rano otkrivanje ove bolesti. Važno je da žene budu informisane o faktorima rizika i da aktivno brinu o svom zdravlju kako bi smanjile verovatnoću razvoja raka dojke.