ÇATI USTASI

Çatı ustası öncelikli olarak bir çatının sorunun ne ol tam olarak anlaya bilme kapasitesine sahip kişi demektir. Bütün çatıların betonların dan su zeminlerine kadar her noktasında faaliyet gerçekleştiren,  her türlü işlemin sıfırdan yapılması,  tamiri,  bakımı veya yenilenmesini sağlayan kişilere denir.Çatı bir hassas ve dikkat edilmesi gerek notalardan biridir. Konut ve iş yeri gibi yapıların dış cephe bölümlerinden daha fazla güneş ışığı ve diğer etkenlerden kısım çatılar dır. Evin şapkası olarak tanımlasak yanlış olmaz.

Nasıl ki şapkasız olarak yağmur altında veya aşırı sıcakta gezindiğimiz de sağlık problemleri baş göstermektedir, işte binalar  da  çatılar la koruma altına alınmadığı taktirde bina sağlığını ciddi derecede tehlikeye sokacaktır.

Çatı denilince akla hanelerin tepesine konulmuş kiremit ve herhangi bir mamulden oluşmuş, bina çatısı olarak tanımlamak yanlıştır. Çünkü sadece çatı korumaz binayı bu işlemi görebilen başka yapılarda mevcuttur örneğin ; teras , soğuk çatı ,üzeri kapalı alan da çatı adını alabilmektedir.Bina tepesinde bulunan ve ister iç ister dış kısmı olsun o binayı korumakla mükellef olan her kısım Çatı olarak adlandırabilir.

Çatı ustası çatı inşaatı konusunda uzmanlaşmış bir profesyoneldir. Çatılar, konut ve ticari inşaatlardaki tüm çatı kaplama sürecini izler. İnşaat planlarını analiz ederler ve çatının tasarıma sıkı sıkıya uyduğundan emin olurlar. Çatıcılar ayrıca çatı kurulumları için kullanılacak malzemeleri, alt tabakaları ve destekleyici aksesuarları da belirler. Çatıların üzerine monte edildiği kirişlerin, kafes kirişlerin ve kirişlerin özelliklerine bile çatı ustaları tarafından karar verilir.