TOSYA PİRİNCİ NASIL ÜRETİLİR?

Kastamonu’nun güzide ilçelerinden biri olan Tosya’da üretilen Tosya Pirinci Türkiye’de marka haline gelmiş, önemli bir lezzet ve besin kaynağıdır. Tosya merkez ve köylerinde bulunan yaklaşık 10 bin dönümlük çeltik arazilerinde yetiştirilen çeşitli cinslerde pirinçler yetiştirilmektedir. Sarıkılçık, akçeltik, maratelli, yaşar pirinç çeşiteri Tosya Pirinci çeşitlerindendir.

Tosya pirinci çeşitleri arasında olan ve Tosya pirinci olarak anılan sarıkılçık pirinci dünyada şeker oranı en düşük pirinç ünvanına sahiptir. Bu ünvan Tosya pirincinin yurtiçi satışını ve ihracat rakamlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Ilgaz dağından eriyen karlarla sulanan çeltik tarlaları doğal yollardan zengin besin değerlerine sahip olarak Tosya pirincini ön plana çıkmasını sağlıyor.

İlçeye bağlı olan 211 km uzunluğa sahip olan Devrez Çayı, Tosya pirinci üretiminde su kaynağı olarak çok önem arz etmektedir. Tosya pirinci, Tosya ovasında ekilen, kendine has özellikleri sayesinde dünyada haklı bir üne sahiptir. İlçede yaklaşık 10 bin dönüm arazide çiftçiler Tosya pirinci ekimi yapıyorlar. Bu değerli arazilerden iyi bir dönemde yaklaşık 300 ila 350 bin ton pirinç hasadı yapılabiliyor. Tosya pirinci üreticileri; Dedelerimiz ve babalarımız çeltik tarlalarında hayvanlar sayesinde pirinç yetiştiriciliği yapıyorlardı. Bizler ise, teknolojinin tüm imkânlarından yararlanarak pirinç üretimi yapıyoruz.

Yüz yıllardır ilçede yetiştirilen pirincin kalitesinde ve lezzetinde hiçbir değişiklik olmadan bu günlere gelebilen Tosya Pirinci ülkemizin önemli değerlerinden biridir.

DİŞLİLER PİRİNÇ 40 yıllık deneyimle doğadan sofranıza üretim yapmaktadır. Tosya pirincinin eşsiz lezzetini sizlerle buluşturan Dişliler Pirinç Türkiye’nin her yerine organik üretilen ürünlerini pazarlamaktadır.

TOSYA PİRİNCİNİN ÖZELLİKLERİ

Tosya pirincinin her salkımında ortalama 100-150 başakçık, her başakçıkta da tek bir çiçek bulunur. Çiçekler döllenerek taneleri (Tohum) oluşturur. Ortalama 5-15 mm uzunluğunda ve 2-4 mm genişliğindeki taneler kenarları üst üste binen iki kavuzla kaplıdır. Kavuzlu tanelere yaygın olarak "çeltik" adı verilir.

Pirinç, insan beslenmesinde önemli yeri olan, su içinde çimlenen, kökleri suda erimiş oksijenden yararlanabilen tek tahıl ürünüdür. Bir kültür bitkisi olarak uzun kök, dar yapraklar, birleşik salkımlar ve her birinde sadece tek bir çeltik tanesi bulunan başakçıklardan oluşur. Yüksek dallanmaya sahip olan bu bitkinin salkımlarında ortalama 150-200 adet çeltik tanesi vardır. Bunlar işlemden geçtikten sonra insan tüketimine uygun olan pirinç halini alır. Tosya’daki verimli toprakların devrez çayının eşsiz suyu ile birleşmesi ile birlikte Türkiye’nin en lezzetli pirinci diye bilinen Tosya Pirinci üretilir.

TOSYA PİRİNÇ PİLAVI TARİFİ,  TOSYA PİRİNÇ NASIL PİŞİRİLİR?

Malzemeler

-1 su bardağı Tosya Pirinç (sarıkılçık)

-1 .5 su bardağı sıcak su

-Tuz

-2 çorba kaşığı tereyağ

TOSYA PİRİNÇ PİLAVI TARİFİ

-Tosya pirinçleri pişirilmeden 1 saat boyunca ılık ve tuzlu bir suda bekletilir.

- Bekletilen Tosya Pirinçleri 3-4 defa soğuk su ile yıkanır.

-1’e, 1,5’ ölçü ile tencereye su konur ve suyun kaynaması beklenir.

-Kaynayan suya Tosya Pirinç koyulur ve tuz eklenir.

-İlk başta yüksek ateşte pişirilirken pilav suyunu çekmeye yakınken ve pirinç göz göz olmaya başladıktan sonra ateş, kısılır ve kısık ateşte pirincin suyu iyice çekmesini beklenir.

-Tosya pirinleri pişerken başka bir tavada tereyağı kızdırırılır.

-Pilav suyunu iyice çektikten sonra kızdırılmış tereyağ üzerine dökün.

-Tahta kaşığın sapıyla yavaşça karıştırın.

-Pilavın üzerine kâğıt havlu örterek kapağını kapatın.

-20 dakika demlenmeye bırakın.

-Tosya Pirinç pilavımız hazır. Afiyet olsun…